Beseda se spisovatelkou Ivonou Březinovou.

spis-ivona-brez-2015-ilustr V rámci výzvy č. 56 se 19. října uskutečnila druhá beseda, tentokrát se spisovatelkou Ivonou Březinovou. Se žáky 1. – 3. třídy si tato známá česká spisovatelka povídala o tvůrčím psaní a seznámila je se svými knížkami vhodnými pro mladší čtenáře.

Besedu se staršími žáky (4. – 6. třída) zaměřila na problematiku závislostí, které jsou častým námětem jejich knih pro náctileté čtenáře.

Martinu Krmelovi a Tomáši Doležalovi stihla Ivona Březinová ještě před odjezdem odpovědět na pár otázek:
V kolika letech jste se rozhodla, že budete psát knihu?
V pěti letech jsem si vysnila, že budu spisovatelkou a to přání se mi splnilo.
Jaká je Vaše poslední kniha?
Poslední, kterou jsem úplně dopsala, je kniha, o které ještě nevím, jak se bude jmenovat. Bude o autistech, o dětech na druhém stupni základní školy. Bylo to docela těžké téma a psala jsem tuto knihu celé prázdniny.
Jaká je Vaše nejoblíbenější kniha?
Pro mě je nejoblíbenější ta poslední, kterou právě dopíšu.
Než někam jedete, čekáte než si Vás pozvou, nebo vyhlásíte nějaké turné?
Já jsem vždycky čekala, až si mě pozvou, ale pak jsem zjistila, že hodně jezdím na stejná místa. Poslední rok jsem to vzala do svých vlastních rukou a začala jsem telefonovat do škol a knihoven v místech, kde jsem ještě nikdy besedu neměla. Musím říct, že mi zbývá posledních osm měst nad 10 000 obyvatel, které jsem nenavštívila.
Jaké je Vaše nejoblíbenější nakladatelství?
Já mám víc nakladatelů. Začínala jsem u Albatrosu, tam také vydávám nejčastěji. Spolupracuji i s Mladou frontou, s nakladatelstvím Jas nebo teď s Gradou. Je jich víc.
Jezdíte na besedy i do zahraničí?
Jezdím hodně na Slovensko. Byla jsem i v Polsku, kde mi vyšla kniha Lentilka pro dědu Edu, ale to už byla tlumočená beseda.
Jaká je Vaše nejstarší kniha?
Nejstarší kniha byla Panáček Paneláček. Je to kniha určená malým začínajícím čtenářům.
Kolik knížek jste napsala?
Já píšu strašně ráda, je to moje radost a zároveň i povolání. Prolíná se mi pracovní doba a volný čas. Když můžu, tak píšu a pořád mě to baví. Těch knih je už přes 80.

Připravila: Alena Kolomá