Logo základní školy Třebařov

Slovensko 2017


nav-slov-2017-ilustr Záložka do knihy spojila školy … tak v loňském školním roce začínala naše spolupráce se školou v Popradě. Stejným způsobem jsme si vyměnili záložky do knih i v tomto školním roce a úspěšně jsme navázali na loňskou spolupráci. Už proto se naše školní děti těšily na putování za slovenskými kamarády do Spojené církevní školy Štefana Mnoheľa v Popradě.

Ve čtvrtek 27. dubna odcestovalo patnáct žáků z nádraží v Krasíkově na Slovensko. Výpravu v letošním roce vedli paní učitelka Marcela Maděrová a pan učitel Pavel Kosina. Rychlík sice měl deset minut zpoždění, ale do Popradu jsme dorazili skoro na čas. Hned na nástupišti jsme byli přivítáni dětmi a kolegyněmi ze slovenské školy. Nejprve jsme se vypravili podívat do školní budovy, ve které nás čekalo drobné občerstvení. Následovala krátká prohlídka centra města a nakupování v místním nákupním středisku. Krátce po šesté jsme se vrátili ke škole, kde už na děti čekali rodiče, a naši žáci se rozjeli do svých dočasných domovů.

nav-slov-2017-o1 V pátek 28. dubna jsme se zúčastnili vyučování. Poznali jsme, jak se vyučuje na školách ve Slovenské republice. K velkému překvapení dětí jsou vyučovací hodiny a vyučovací proces stejné jako u nás. Po dopoledním vyučování nás čekal moc dobrý oběd a chvíli před jednou hodinou nás rodiče odvezli do místního vodního parku s názvem Aguacity. Zde si děti do sytosti užily vodních radovánek. Notně unavené, ale spokojené děti se opět na noc vypravily do svých dočasných domovů.

V sobotu 29. dubna nás čekala turistická výprava do Vysokých Tater. Nízká oblačnost nám sice skryla vrcholky hor, ale jinak bylo sucho a električka nás po úbočích hor dovezla do Štrbského Plesa. Zde jsme nejprve obsypali obchod se suvenýry. Dárek z výletu je určitě nutné přivézt domů každému. Z nádraží jsme se vypravili k plesu a potěšili jsme se pohledy do údolí pod Tatrami. Sem tam na nás vykoukl i nějaký ten tatranský vrchol. Nenáročnou turistickou cestou jsme došli až ke skokanským můstkům, které horám vévodí už více než čtyřicet let. Dokonce jsme sledovali i lyžaře na místní sjezdovce. Opět jsme zde obklopili stánky se suvenýry a také jsme se pustili do jídla, které jsme měli s sebou.

Do Popradu jsme se vrátili chvíli před třetí hodinou. Odpoledne se naše děti účastnily programu, který pro ně připravily děti ze Slovenska se svými rodiči.
Učitelé byli pozváni vedením školy na večeři do restaurace. Dvouletá spolupráce a společné kontakty odbourávají bariéry a večeře se nesla v přátelské a veselé atmosféře.

Tak jako vše začíná, tak i vše končí. Blížil i konec naší cesty. V neděli ráno jsme se sešli na popradském vlakovém nádraží a nastalo loučení. Byli jsme plni nových a čerstvých zážitků, které nám v mysli zůstanou na dlouhou dobu a někde v koutku duše i na celý život. Při odjezdu z nádraží na nás dokonce vykoukly vrcholky Vysokých Tater a i ony se s námi rozloučily. Snad se nám někdy příště ukáží v celé svoji kráse.

Se slovenskými kamarády se ovšem v letošním roce setkáme ještě jednou v červnu, kdy navštíví naši školu i naše rodiny a oslaví s námi devadesáté výročí školy. Budeme jim tak moci oplatit jejich pohostinnost. Pevně doufáme, že i jim se u nás bude líbit.

Celá akce byla podpořena finančním příspěvkem z Pardubického kraje, za který moc děkujeme. Jinak by cesta na Slovensko byla pro řadu dětí finančně nedostupná.

fotogalerie

 

 

fotogaleriePřipravil Pavel Kosina

Design by: P. Újezdský UJOSOFT (bobobubo) © 08/2015       Stránky běží na RS 2013–01–16