Logo základní školy Třebařov

Pokusy nás baví


pokusy-nas-bavi-ilustr S prvňáčky se momentálně v prvouce učíme o lidském těle. Podrobně jsme se seznámili se zuby. Dozvěděli jsme se, jak zuby dělíme, z čeho se skládají, jak je správně čistit, co jim prospívá a co ne.Není nic lepšího, než si teorii ověřit v praxi a ověřit si, zda je nutné si zoubky čistit a zdravě se stravovat. K pozorování jsme použili vejce, protože skořápka chrání vajíčko, stejně jako sklovina naše zuby.

Do skleniček jsme nalili různé nápoje a tekutiny: coca-colu, džus, sirup, ocet,…a vajíčko do nich přes noc vložili. Byli jsme zvědaví, co tyto látky plné cukrů a kyselin, se skořápkou udělají. Podobný důsledek by totiž byl při dlouhodobém používání i na našich zubech. Výsledek nás všechny překvapil. Ocet začal reagovat s vápenitou skořápkou a během noci ji úplně rozpustil. Vajíčko zůstalo jako gumový míček. Coca- cola, džus a mirinda skořápku obarvily. Sirup skořápku nejen obarvil, ale také na ni zanechal slizký lepkavý povlak. Pouze u vody nedošlo k žádné změně.

A výsledek našeho pozorování? Pít sladké nápoje opravdu s mírou a hlavně si pravidelně čistit zuby.


Fotografie – Pokusy nás baví


Mgr. Marta Přidalová

Design by: P. Újezdský UJOSOFT (bobobubo) © 08/2015       Stránky běží na RS 2013–01–16