Logo základní školy Třebařov

Moravským krasem od severu k jihu


morav-kras-1-2016-ilustr logo-projekt-2

„Komplexní řešení environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty v ZŠ Třebařov“ 

Registrační číslo: CZ.1.07/1.1.03/03.0050 


V pátek 27. května vyrazil kolektiv 35 žáků třebařovské školy na netradiční exkurzi do Moravského krasu. Nečekala nás klasická místa jako Macocha nebo Punkevní jeskyně, naopak jsme se zaměřili na turisticky méně známé lokality. Exkurze s názvem „Moravský kras od severu k jihu“ překonala naše očekávání.

morav-kras-1-2016-o1 První zastavení se uskutečnilo u obce Holštejn v jeskyni Lidomorna. Zde jsme si vyzkoušeli pohyb v kluzké jeskyni s čelovkou na hlavě. Nad Lidomornou se nacházela zřícenina hrádku, která nabízela krásné výhledy do okolní krajiny. Cestou zpět k autobusu jsme se zastavili na Staré Rasovně s povodňovým ponorem Bílé vody a jeskynním systémem. Kdo se chtěl v dusném dopoledni trochu ochladit, mohl si stoupnout k vchodu do Ledové jeskyně nebo si vyzkoušet asi pětimetrovou „plazivku“ pod skalní stěnou.

V obci Rudice přišlo na řadu polední občerstvení u větrného mlýna holandského typu. Dozvěděli jsme se základní informace o propasti Tumperk. U mlýna se také nacházela nadzemní šachtová pec na tavení železné rudy (odtud odvozen název obce). Nedaleko obce se rozprostírá pískovna Seč (bývalý lom na keramické písky a kaolinické jíly), kde došlo i na slibovanou „koupačku“ a hledání křemenných geod, tzv. rudických koulí.

morav-kras-1-2016-o2 Pomyslná třešnička na dortu se ukrývala v jeskyni Kostelík. Dobrovolníci si mohli vyzkoušet prvky ze speleologie, jeskynní „průlezku“ a „plazivku“. Stísněný prostor akorát tak na lidský trup, tma a všudypřítomný prach nebyly žádnou překážkou pro statečné jeskyňáře z řad našich žáků i učitelů. Výsledek… špinavé oblečení, umouněné tváře, odřené lokty či kolena. Adrenalinový zážitek vykouzlil mnoho širokých úsměvů. J

Exkurze „celokras“ splnila svůj účel. Žáci vstřebali mnoho informací o živé i neživé přírodě CHKO Moravský kras a aktivně si vyzkoušeli těžkou činnost jeskyňářů.

Poděkování patří také našim průvodcům z ekologického pracoviště Lipka. Akce byla pořádána v rámci udržitelnosti projektu Všemi smysly na přírodu. 


fotogalerie

 

 

Připravil: p. uč. Filip Kolbábek (vedoucí exkurze, koordinátor EVVO)

Design by: P. Újezdský UJOSOFT (bobobubo) © 08/2015       Stránky běží na RS 2013–01–16