Logo základní školy Třebařov

Jak se žije babičce a dědečkovi


jak-se-zije-2017-ilustr Žáci 2. stupně měli možnost zúčastnit se v pátek 24. 11. 2017 interaktivní přednášky o zdravém stárnutí s názvem „ Jak se žije babičce a dědečkovi“.

jak-se-zije-2017-o1 Do naší školy zavítal Mgr. Pavel Kellner, asistent z Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Brno.

Žáci i pedagogové se dozvěděli nejen o biologických dopadech procesu stárnutí na člověka, ale také o sociálních problémech spojených se stárnoucí populací a malou porodností některých ročníků. Přednáška byla proložena řadou kvízů, které se řešily prostřednictvím hlasovacích zařízení.

Seznámením s pojmy jako třeba osteoporóza, sarkopenie a ateroskleróza si žáci obohatili nejen svoje přírodopisné znalosti, ale mohli si především uvědomit, jak je důležité udržovat své tělo v kondici nejen v dospělosti, ale především v období dospívání, tedy v jejich věku. Proces stárnutí začíná totiž v lidském organizmu prokazatelně mezi 10. a 20. rokem.

Ve druhé polovině programu měli žáci k dispozici simulační modely imitující poruchy zraku, sluchu, ztuhnutí kloubů či sníženou obratnost rukou. Sami si tak mohli vyzkoušet, jaké to je, když je člověk starý a kam až může vést špatné držení těla nebo nesprávná životospráva.

Dle reakcí dětí byla přednáška zajímavá a velmi přínosná. Určitě se k tomuto tématu vrátíme i v dalších vyučovacích hodinách.

Zaplacena byla díky finančnímu příspěvku SRPDŠ v Třebařově.

fotogalerie
Připravila: p. uč. B.Šrolová

Design by: P. Újezdský UJOSOFT (bobobubo) © 08/2015       Stránky běží na RS 2013–01–16