Logo základní školy Třebařov

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové


exkurz-hk-2015-ilustr Ve středu 2. listopadu 2015 se žáci čtvrté třídy společně s bývalými učitelkami vypravili do planetária v Hradci Králové.

Cílem cesty bylo seznámit děti s naší planetární soustavou a jednotlivými planetami sluneční soustavy. První zastávka naší výpravy měla být v Třebechovicích pod Orebem v Muzeu betlémů. Ovšem světoznámý Třebechovický betlém se opravuje, proto jsme hned jeli do Hradce Králové. U vstupu do areálu hvězdárny nás přivítala monumentální budova nového digitálního planetária. Projekční sál překonal všechny naše představy a moderní digitální projekce také. Pozorovali jsme naši planetu z pohledu kosmonautů na mezinárodní stanici ISS, tu jsme sledovali přímo z vesmíru. Na Marsu jsme chvíli pozorovali sondu Curiosity, povrch této planety jsme si také prohlédli. Stejně tak jsme zkoumali další planety naší soustavy. Z dalekých hlubin vesmíru jsme zhlédli film o naší sluneční soustavě a o možných srážkách těles. Viděli jsme, jak se srazila Země s jinou planetou a jak vznikl náš Měsíc. V další části programu jsme navštívili hvězdárnu, kde nás zaujal model černé díry. Mnoho našich mincí skončilo v jejich nenasytných hlubinách. Nakonec jsme vystoupili do kopule s dalekohledem. Protože obloha byla zatažená, nemohli jsme pozorovat Slunce, ale i tak bylo seznámení s dalekohledem velkým zážitkem.

Cestou zpět jsme se stavili v Litomyšli. Prohlédli jsme si místní Smetanovo náměstí a seznámili jsme se s hudebním skladatelem Bedřichem Smetanou – tedy s jeho sochou. Ukázali jsme si litomyšlský loket. Zastavili jsme se před hotelem Zlatá hvězda. V něm se v pátek 15. dubna 1994 sešli český prezident Václav Havel, slovenský Michal Kováč, slovinský Milan Kučan, maďarský Arpád Goncz, německý Richard von Weizsacker, rakouský Thomas Klestil a polský Lech Walesa.

Nakonec jsme se podívali na sochu dalšího velikána české kultury – Aloise Jiráska.

Přestože nám dnes počasí nepřálo, byli jsme s exkurzí do Hradce Králové spokojeni.

Připravil Pavel Kosina

Design by: P. Újezdský UJOSOFT (bobobubo) © 08/2015       Stránky běží na RS 2013–01–16