Logo základní školy Třebařov

Exkurze do hvězdárny a planetária v Hradci Králové


6-ilustr V pondělí 24. října 2016 se žáci čtvrté a páté třídy vypravili do planetária v Hradci Králové. Cílem cesty bylo seznámit děti s naší planetární soustavou, jednotlivými planetami sluneční soustavy, vznikem Země a Měsíce a se srážkami těles ve vesmíru.

Pozorovali jsme naši planetu z pohledu kosmonautů na mezinárodní stanici ISS. Na Marsu jsme chvíli pozorovali sondu Curiosity. Stejně tak jsme zkoumali další planety naší soustavy. Z dalekých hlubin vesmíru jsme zhlédli film o naší sluneční soustavě a o možných srážkách těles. Viděli jsme, jak se srazila Země s jinou planetou a jak vznikl náš Měsíc. V další části programu jsme navštívili hvězdárnu s dalekohledem. Protože obloha byla zatažená, nemohli jsme pozorovat Slunce, ale i tak bylo seznámení s dalekohledem velkým zážitkem.

Silnice číslo 35 je páteřní komunikací našeho kraje, ve Vysokém Mýtě nás na ní samozřejmě čekala obvyklá dopravní zácpa, a proto jsme získali hodinové zpoždění. Cestou zpět jsme se stavili v Litomyšli a stačili jsme si jen prohlédnout Smetanovo náměstí. Také jsme si ukázali litomyšlský loket a seznámili jsme se se sochou hudebního skladatele Bedřicha Smetany.

Počasí ani dopravní situace nám náladu nezkazily a do školy jsme se vrátili spokojeni.

Připravil Pavel Kosina

Design by: P. Újezdský UJOSOFT (bobobubo) © 08/2015       Stránky běží na RS 2013–01–16