Logo základní školy Třebařov

Dlouhé Stráně, exkurze do PVE


exkurz-do-pve-2017-ilustr Ve středu 10. května 2017 se žáci třetí, čtvrté, páté a šesté třídy vypravili na exkurzi do Koutů nad Desnou. Naším cílem bylo navštívit přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně.

Začátek letošního května je chladnější, než obvykle bývá. Ale ve středu sluníčko na skoro jasné obloze už ráno dávalo tušit hezký den a tušení se také potvrdilo.

exkurz-do-pve-2017-o1 V deset hodin jsme dorazili do Koutů, kde na nás čekal průvodce. I s ním jsme dojeli k dolní nádrži elektrárny. V informačním středisku jsme se dozvěděli základní informace o energetické síti naší republiky a o jejím připojení k evropské rozvodné síti. V další části jsme byli seznámeni s vodními elektrárnami na území našeho státu. Nakonec jsme dostali informace přímo o PVE Dlouhé Stráně.

Potom jsme se vypravili na návštěvu podzemních prostor. Dlouhou chodbou jsme se dostali do veliké podzemní haly, ve které se nacházejí turbíny a generátory.

Po prozkoumání podzemí jsme nasedli do autobusu. Vyvezl nás na hráz dolní nádrže, která je více než padesát metrů vysoká. Po její prohlídce jsme pokračovali do výšky 1353 metrů, kde se nachází horní nádrž elektrárny. Teploměr ukazoval teplotu pod nulou už při cestě nahoru. Přidal se poměrně silný mrazivý vítr. Horní nádrž jsme tedy rychle opustili a vydali jsme se zpět do údolí, kde bylo přece jenom tepleji a příjemněji.

Ve Velkých Losinách jsme nakoupili drobnosti, které k exkurzím a výletům neodmyslitelně patří. Nákupy společně s občerstvením završily vydařenou exkurzi.

fotogalerie

 

 

Připravil: Pavel Kosina

Design by: P. Újezdský UJOSOFT (bobobubo) © 08/2015       Stránky běží na RS 2013–01–16