Logo základní školy Třebařov

baner-580x74

Vzdělávací materiály – stránky byly spolufinancovány Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky

„Komplexní řešení environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty v ZŠ Třebařov“ 

Registrační číslo: CZ.1.07/1.1.03/03.0050


NS Boršovský les

V rámci Světového dne životního prostředí vyrazili žáci deváté třídy s panem učitelem Kolbábkem do nedalekého Boršova na velmi zajímavou naučnou stezku Boršovský les. Teoretické informace jsme si sdělili minulý týden během hodin přírodopisu, na terénní průzkum jsme se vydali ve středu 5. června.

bl2013-1 Na stezce nás čekalo celkem jedenáct zastavení, která se patřičně věnovala fauně a flóře regionu, představovala informace o důlní činnosti a historii Moravskotřebovska. Hned druhé stanoviště u mokřadních biotopů bylo vtipné – Olča Knápková spadla do bláta a narazila si nohu. O této chvíle vznikala spousta přezdívek… Pro začátek tedy „Špinavá noha“.

bl2013-2 U lovecké chaty, asi v první třetině 5 km trasy, nás čekala práce i zábava. Nejdříve jsme si pověděli o chráněných a ohrožených rostlinách a živočiších, také jsme vyplnili připravené pracovní listy. Pak následovala pauza na opékání buřtíků, špekáčků nebo rohlíků. Objevili se i nové přezdívky, například „Colombo“ nebo „Bílý kožíšek“…

bl2013-3 Před polednem jsme dorazili k místu zvanému Vysoký most. Tady se splnilo přání Dominika Novotného („Král mloků“), který při hledání místní studánky natrefil na krásného mloka skvrnitého. Ukázali jsme si statné smrky ztepilé – ten největší má kolem 47 metrů výšky a stáří přes 150 let! A než jsme započali výstup nad tunel, pan učitel povykládal o důlní činnosti a těžbě lupků na Hřebečovském hřbetu.

bl2013-4 Po „náročném“ 600 metrovém výšlapu jsme konečně dorazili k našemu cíli – vyhlídce U tety. Někdo naříkal (třeba Máca „Nechteměužbýýýýt“ Macková), jiná („Pivo“) se pustila do souboje (myšleno sprintu) do prudkého kopce… Každopádně na vrcholu nás čekal panoramatický výhled do Moravskotřebovské kotliny a okolí. Na dosah jsme měli nejvyšší kuestu regionu, vrchol Roh (660 m n. m.).

bl2013-5Po obědové pauze nás již čekalo seběhnutí do Boršova na autobus a závěrečné ohodnocení terénní exkurze. No a jaké překvapení posledních dnů? Na závěr nám i trochu zapršelo…


Světový den životního prostředí se uskutečnil v rámci projektu Všemi smysly na přírodu. Tento projekt spolufinancoval Evropský sociální fond a státní rozpočet ČR.

bl2013-6

Připravil: p. uč. Filip Kolbábek

(přečteno: 1333x)
Design by: P. Újezdský UJOSOFT (bobobubo) © 08/2015       Stránky běží na RS 2013–01–16