Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > MARATON PSANÍ DOPISŮ

MARATON PSANÍ DOPISŮ

11.12.2023

Apolitické a nezávislé hnutí Amnesty International vyhledává každý rok lidi a komunity z celého světa, kteří čelí bezpráví či porušování základních lidských práv, a vybírá šest jednotlivých případů, které rozšíří do celého světa.

Lidé na celé planetě každý rok v prosinci posílají miliony ručně psaných dopisů s výzvami k osvobození konkrétních lidí, kteří se stali obětmi bezpráví. V digitální době má ručně psaný dopis obrovskou sílu.

Pravidelně se akce pořádá kolem 10. prosince, tedy v Den lidských práv. My jsme se do této akce letos zapojili poprvé, a to v týdnu od 11. do 15. 12. 2023. Žáci 4. třídy a 2. stupně se dobrovolně dali do psaní dopisů v anglickém jazyce.  Některé žáky oslovilo více příběhů, a proto napsali dva dopisy.  Jejich celkový počet dosáhl čísla 62. Čtvrťáci ještě namalovali 13 obrázků. To vše jsme odeslali do Prahy, sídla Amnesty International.

Minulý rok bylo celosvětově odesláno přes 5 000 000 000 dopisů.  V České republice se loni uskutečnilo 775 dopisových akcí ve 197 městech a obcích, kde se podařilo shromáždit 22 826 dopisů. Ty byly odeslány do „kanceláří mocných“ v  6 zemích světa.

Uvidíme, zda se toto číslo, i díky nám, letos navýší.

Více informací o této celosvětové akci se můžete dozvědět na webových stránkách: