Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Den vody u prvňáků a čtvrťáků

Den vody u prvňáků a čtvrťáků

22.3.2024

Světový den vody (22. března) je od roku 1993 každoroční připomínkou významu vody pro lidstvo.

Tématem letošního Světového dne vody je Voda pro mír

Pro prvňáčky byla „voda“ nové téma. Seznámili se s koloběhem vody, její důležitostí a prakticky si ukázali, jak vodou šetřit, například při mytí rukou.

Ve čtvrté třídě si děti zopakovaly známá fakta o vodě a zaměřily se především na nedostatek pitné vody v souvislosti s globálním oteplováním a nemožností přístupu k pitné vodě v některých státech světa.

Zajímavosti o vodě:

• 2,2 miliardy lidí stále žijí bez přístupu k bezpečně upravené pitné vodě. 115 milionů lidí pije vodu povrchovou. (WHO/UNICEF, 2023)
  • Přibližně polovina světové populace se alespoň po část roku potýká s vážným nedostatkem vody. (IPCC, 2022)
  • Katastrofy související s vodou dominují v seznamu katastrof za posledních 50 let. 70 % všech úmrtí během přírodních katastrof souvisí s vodou. (Světová banka, 2022)
  • 60 % světových sladkovodních toků jsou přeshraniční. 153 států má území alespoň v jednom z 310 přeshraničních povodí řek a jezer. (UN-Water, 2023)
  • Pouze 24 států uvádí, že všechna jejich přeshraniční povodí jsou pokryta dohodami o spolupráci. (UN-Water, 2021).